Rhinoceros 3D

نرم‌افزارهای طراحی 3 بعدی تنوع بسیار زیادی دارند که یکی از معروف‌ترین‌های آن در بین عموم با نام 3DMAX شناخته می‌شود. اما نرم‌افزارهای بسیار قدرتمندتر دیگری در دنیا وجود دارند که می‌توان بر پایه اصول ریاضی و مهندسی، ترسیمات دقیقی داشت که از این حیث شناخت این نرم‌افزارها برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی مانند مکانیک طراحی جامدات، بسیار اهمیت دارد.

نرم افزار راینو یک نرم افزار تجاری گرافیک کامپیوتری سه بعدی و طراحی به کمک کامپیوتر ( CAD ) است که توسط شرکت رابرت مک نیل و همکاران توسعه یافته است که یک شرکت خصوصی امریکایی است و در سال ۱۹۸۰ تاسیس شده است.

از نرم افزار راینو در فرایندهای طراحی به کمک کامپیوتر ( CAD )، تولید به کمک کامپیوتر ( CAM )، نمونه سازی سریع، چاپ سه بعدی و مهندسی معکوس در صنایع معماری، طراحی صنعتی (طراحی خودرو، طراحی کشتی)، طراحی محصول (طراحی جواهرات و همچنین رسانه و طراحی گرافیکی استفاده می شود.

خصوصیات نرم افزار Rhino

نرم افزار راینو یک نرم افزار مدل سازی سطح آزاد است که از مدل ریاضیاتی NURBS استفاده می کند. ساختار و Open SDK نرم افزار راینو باعث مدولار بودن آن می شود و به کاربر اجازه می دهد محیط آن را اختصاصی کرده و دستورات و منوهای اختصاصی بسازد. پلاگین های بسیاری از طرف شرکت مک نیل و دیگر شرکت های نرم افزاری ارائه شده است که قابلیت های نرم افزار راینو را در زمینه های خاصی مانند رندر و انیمیشن، معماری، علوم دریایی، جواهرسازی، مهندسی، نمونه سازی و دیگر زمینه ها افزایش می دهند.

فرمت فایل

فرمت فایل نرم افزار Rhino (.3DM) برای مبادله هندسه های NURBS مفید است. توسعه دهندگان نرم افزار راینو پروژه OpenNURBS را آغاز کردند تا ابزارهای انتقال دقیق هندسه های سه بعدی بین برنامه های مختلف را در اختیارِ توسعه دهندگان نرم افزارهای گرافیک کامپیوتری قرار دهند. OpenNURBS که یک ابزار کد باز است شامل فرمت فایل ۳DM، مستندات، کتابخانه های کد منبع C++ و مجموعه های .NET2.0 است تا این فرمت را در پلتفرم های پشتیبانی شده (ویندوز، ویندوز ۶۴ بیتی، Mac و لینوکس) بخوانند و بنویسند.

سازگاری

نرم افزار راینو با دیگر نرم افزارها هم سازگاری دارد و از Import و Export  کردن بیش از ۳۰ فرمت فایل CAD پشتیبانی می کند. همخوانی این نرم‌افزار با Solidworks و Catia باعث راحت‌تر شدن کار طراحان شده است.

هنگام وارد کردن فرمت های CAD غیر از فرمت محلی .۳dm، نرم افزار راینو هندسه ها را به فرمت محلی خود تبدیل می کند. هنگام اضافه کردن یک فایل CAD، هندسه به فایل کنونی اضافه می شود.

زمانی که فرمت فایل AutoCAD تغییر می کند، اتحادیه Open Design فرمت فایل را مهندسی معکوس می کند تا این فایل ها قابل لود شدن توسط دیگر نرم افزارها باشند. ماژول های Import  و Export راینو در واقع پلاگین هستند، بنابراین می توان آنها را با نسخه های خدماتی آپدیت کرد. نسخه های خدماتی راینو زود به زود ارائه می شوند و دانلود آنها رایگان است. Rhinoceros 5 SR10 می تواند فایل های DWG/DXF را تا ورژن ۲۰۱۴ Import  و Export کند.

نرم افزار راینو همچنین با تعدادی از برنامه های طراحی گرافیکی سازگار است. یکی از این برنامه ها، Adobe Illustrator است. این روش بیشتر هنگام کار با فایل های وکتوری مناسب است. ابتدا فایل را ذخیره کنید و از منوی باز شده، با فرمت Adobe Illustrator (*ai) ذخیره کنید. سپس می توانید وکتورهای ساخته شده در راینو را کنترل کنید و در Adobe Illustrator اصلاح کنید.

چاپ سه بعدی

نرم افزار Rhino 3D روی تعدادی پلاگین تکیه می کند که چاپ سه بعدی را تسهیل می کنند و اجازه Export کردن فرمت های STL  و OBJ  را می دهند که هر دوی آنها توسط پرینترهای سه بعدی و خدمات چاپ سه بعدی بسیاری پشتیبانی می شوند.

در یکی از تحقیقات اخیر، شرکت i.materialise که برترین سرویس خدمات چاپ سه بعدی است، ۲۵ تا از محبوب ترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی را با هم مقایسه کرد. علیرغم پلاگین های بعدی راینو برای پشتیبانی از چاپ سه بعدی، این نرم افزار در این نظرسنجی مقام ۱۳ را به خود اختصاص داد و پایین تر از مجموعه های سه بعدی استاندارد صنعتی مانند SolidWorks قرار گرفت.

پلاگین ها و افزونه ها

پلاگین های ثالث تجاری برای نرم افزار راینو شامل موارد زیر است:

Import  و Export

– CrossCad/Plg: اضافه کردن فرمت های Import و Export به راینو

تحلیل و بررسی

– Scan&Solve for Rhino: شبیه سازی ساختاری جامدات راینو را کاملا خودکار می کند

– Diva for Rhino توسط شرکت Solemma LLC: تحلیل محیطی برای ساختمان ها. این پلاگین در ابتدا در دانشکده تحصیلات تکمیلی طراحی دانشگاه هاروارد توسعه یافت و اکنون توسط شرکت Solemma LLC توسعه یافته و توزیع شده است

رندر

– Brazil for Rhino: موتور رندر Brazil برای راینو توسط شرکت رابرت مک نیل و همکاران توسعه یافته است

– KeyShot توسط شرکت Luxion: رندر و انیمیشن سازی

– Octane Render for Rhino توسط OTOY

– Maxwell Render for Rhino: توسط شرکت Next Limit Technologies

– nVidia Iray for Rhino: توسط شرکت Nvidia

– Realtime Renderer Plug-in for Rhino: توسط شرکت Autodesk

– V-Ray for Rhino: توسط شرکتِ Chaos Group

CAM

– madCAM توسط شرکت madCAM AB: سیستم CAM قالب و ریخته گری برای ساخت مسیر ابزار ۲.۵، ۳، ۳+۲، ۴ و ۵ محوری

– RhinoCAM، RhinoART، Rhino3DPrint، RhinoCAM-Mill، RhinoCAM-Nest، RhinoCAM-Turn توسط شرکت Mecsoft: تراشکاری، نمونه سازی سریع

انیمیشن

– Bongo: انیمیشن برای Rhino 5 توسط شرکت رابرت مک نیل و همکاران

متفرقه

– RhinoGold، RhinoNest، RhinoEmboss، Clayoo توسط شرکت TDM Solutions:  جواهرسازی، تولید، مدل سازی

– VisualARQ توسط شرکت Asuni CAD: ابزار مدل سازی معماری BIM

– RhinoWorks توسط شرکت Bricsys: طراحی پارامتری مبتنی بر محدودیت در راینو

– Shape Modelling for Rhino توسط Autodesk: ساخت، تحلیل و اصلاح سطوح آزاد

– T-splines for Rhino توسط Autodesk: مدل سازی T-spline

– Urban Network Analysis توسط مرکز طراحی بین المللی مشترک MIT-SUTD: برای توضیح الگوهای خاص شهرها با استفاده از متدهای تحلیل شبکه های ریاضیاتی

کلام آخر

نرم‌افزار راینو یکی از قوی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی 3 بعدی به کمک رایانه است که در نظرسنجی‌های انجام شده در بین 5 نرم‌افزار برتر دنیا قرار گرفته است. یادگیری این نرم‌افزار کمی زمان‌بر است اما برای علاقه‌مندان به این حوزه، بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *