نرم افزار solidworks که از دسته نرم افزار های CAD است، حاصل کار جان هرشتیک Jon Hirschtick دانش آموخته دانشگاه MIT می باشد. این محصول ویژگی های بسیار خوبی داشت که توانست گوی سبقت را از رقیبانش برباید. محیطی کاربر پسند،قدرت بالا و در عین حال قیمت کم توانست توجه شرکت فرانسوی داسو سیستم که موفقیت چشمگیری از ارائه و توسعه نرم افزار Catia داشت را به خود جلب کند و سرانجام در سال ۲۰۰۱ سهام Solidworks به طور کلی به داسو فروخته شد . این خرید موجب شد تا شرکت داسو مقام دوم در بازار تولید و عرضه ی نرم افزار های سه بعدی را به خود اختصاص دهد .

نرم‌افزار سالیدورکس از شرکت SolidWorks Company هم اکنون با مدیریت جیئن پائولو Gian Paolo تحت نظارت شرکت داسو سیستم مدیریت می‌شود و توسط بیش از ۱٫۳ میلیون مهندس در بیش از ۱۳۰٬۰۰۰ شرکت در سراسر جهان در حال استفاده‌ است.

نرم افزار محبوب سالیدورکس یک نرم افزار طراحی سه بعدی مکانیکی است که از تولیدات شرکت فرانسوی Dassault System) می باشد.

سالیدورکس  نرم افزاری قوی در میان نرم افزارهای CAD\CAE است که برای طراحی قطعات مکانیکی دارای قابلیت طراحی در سه محیط DRAWING ، محیط ASSEMBLY و محیط PART مناسب می باشد و دارای خروجی مطلوب به منظور استفاده در نرم افزارهای CAD است. نرم افزار solidWorks با استفاده از نرم افزارهای COSMOS امکان آنالیز مهندسی قطعات طراحی شده را نیز دارد.

این نرم‌افزار نسبت به کتیا، محیط کمتری دارد اما جذابیت گرافیکی آن بیشتر است و شما می‌توانید بسیار راحت‌تر با آن ارتباط برقرار کنید. توجه داشته باشید که پیشنهاد من به شما این است که اگر در پله اول قرار دارید، یعنی دانش‌آموز رشته‌های هنرستانی هستید و یا در دانشگاه هنوز با اصول پایه نقشه‌کشی سر و کار دارید، یادگیری SOLIDWOrKS است، چرا که با این نرم‌افزار شما براحتی به اصول نقشه‌کشی مسلط خواهید شد و در طول کار با آن، اصول پایه را نیز فرا خواهید گرفت.

در دوران هنرستان، بسیاری از دانش‌آموزان با اصول نقشه‌کشی و نقشه‌خوانی معمولا مشکل دارند (بطور مثال، تشخیث نماها و یا مجهول‌یابی) و در زمان تحصیل من نیز این مشکل وجود داشت، که معلم خوش‌ذوق و متعهد آن دوران هنرستان بنده، ما را با Solidworks آشنا کرد و مشکل تمام دانش‌آموزان حل شد

سالیدورک یک مدل ساز برای مدلسازی جامدات است که مبتنی بر پارا سالید بوده و از رویکرد پارامتری مبتنی بر ویژگی برای ساخت مدلها و مونتاژها بهره می برد.. پارامتر به ثابت هایی اطلاق می شود که مقدار آنها شکل یا هندسه مدل یا مونتاژ را تعیین می کند. پارامترها هم به صورت پارامترهای عددی نظیر طول خطوط یا قطر دایره بوده و هم به صورت پارامترهای هندسی نظیر مماس، موازی، متقارب، هم مرکز و غیره هستند. پارامترهای عددی می توانند از طریق استفاده روابط با یکدیگر مرتبط بوده که امکان برآورده ساختن خواسته های طراحی را فراهم می‌کند. خواسته‌های طراحی به این معناست که طراح مایل است تا مدل نسبت به تغییرات و به روز آوری ها به چه صورت پاسخ دهد.

برای مثال ممکن است که شما بخواهید تا سوراخ در یک قوطی بدون توجه به ابعاد و اندازه های قوطی همواره در بالای آن قرار گیرد. SolidWorks به شما اجازه می
دهد تا سوراخ را به عنوان یک مشخصه در روی سطح تعریف نموده و بدون توجه به مشخصات قوطی که بعدا معلوم میگردد خواسته خود را برآورده سازید. مشخصات اشکال و عملیاتی هستند که قطعه را به وجود می آورند. مشخصات مبتنی بر شکل نظیر برآمدگی ها (Bosses)، سوراخ
ها (Holes) و غیره معمولاً با یک نقشه دو بعدی یا سه بعدی آغاز می شوند.

کاربرد های نرم افزار سالیدورکس چیست؟

شما در نرم افزار سالیدورکس توانایی ایجاد مدل ، طراحی آسان و استخراج نقشه استاندارد طرح خود را در محیط طراحی سالیدورک دارید.

با کمک نرم افزار SolidWorks کاربر امکان این را دارد که بدون درگیری با محاسبات مورد نیاز نقشه کشی صنعتی، شکل خود را بسازد و با استفاده از محیط طراحی نما و نقشه، سه جهت شکل خود را استخراج کند.

نرم افزار solidworks امکانات و ابزار های زیادی برای کارهایی مانند مدل سازی و عملیات ورق کاری ، جوش کاری ، ریخته گری ، قالب سازی ، تزریق پلاستیک ، جوش دادن قطعات و همچنین تحلیل تنش و مدلسازی رفتار و مقاومت قطعه تحت بارگذاری های گوناگون دارا می باشد.

ویژگی های نرم افزار SolidWorks چیست؟

آیا نرم افزار سالیدورکس solidWorks برای شما مناسب است؟

به طور خلاصه می توان گفت نرم افزار SolidWorks برای دانشجویان و دانش آموختگان رشته های نام برده در ادامه و در کاربرد های ذکر شده در زیر می تواند انتخاب مناسبی باشد:

رشته مهندسی مکانیک گرایش جامدات

مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید

شرکت هایی که در حوزه تولید قطعات خودرو فعال هستند

کسانی که علاقه مند به طراحی سه بعدی مکانیکی می باشند.

رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک

نقشه کشی صنعتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *